Кривата на щастието

Като страстен читател постоянно съм в търсене на нови автори, книги, идеи и съм щастлива, когато попадна на нещо смислено.

Признавам си, че дълго време погледът ми се спираше на „Кривата на щастието“ на Иво Иванов, но бързо я подминавах. По принцип разказите не са моето четиво, предпочитам дебели книги. Спортът е нещо, което много уважавам, но не разбирам съвсем и последното, което може да се каже за мен е, че съм спортен фен. Та най-вероятно съчетанието на разкази и спорт (на корицата пише За спорта, Вселената и всичко останало…) ме е държало далеч от тази книга. Всъщност може би неправилно казвам разкази, дори не съм сигурна, че мога да дам точно определение, но едва ли е толкова важно наименованието на формата, съдържанието е с предимство.

Все пак след няколко възхваляващи коментара, на които попаднах, си купих книгата и вече съжалявам, че толкова дълго съм я подминавала.

Още първият разказ ми подейства силно. Много емоционално, много замислящо, дори разтърсващо бих казала, на втория не спрях да рева, третият ме вдъхнови… Всеки следващ сякаш надгражда. И всъщност спортът е прекрасен фон за историите, не се натрапва по никакъв начин.

Реших, че ще чета „Кривата на щастието“ бавно, на малки глътки. Разказ по разказ. Прочитам един и си давам време да го осмисля, преди да започна следващият.

Ако трябва да опиша с една дума книгата, това ще е жизнеутвърждаваща. Рядко използвам тази дума в ежедневието си, но точно тя ми дойде. Всичко има в творбите на Иво Иванов, всичко с което ни среща животът.

Това е книга, която може да се чете и препрочита, няма да ви омръзне. Според мен би била прекрасен подарък за всеки ваш близък или приятел – мъж, жена, млад, стар…

Купила съм си и „Отвъд играта“, това е първият сборник на Иво Иванов, има ново издание от миналата година, оригиналното е отдавна изчерпано. Задължително ще споделя впечатления и от нея.

Приятно четене!

Разпалвай жарта в себе си

„Глина“ на Виктория Бешлийска получих като подарък от приятелка, с автограф и посвещение от авторката. Не съм имала щастието да се срещна с Виктория Бешлийска, но посланието, което е написала за мен ме докосна. Сякаш ме познава и е усетила, че точно от това имам нужда – да разпаля жарта в себе си.

Книгата е издадена през 2020 година, но досега някак все се разминавах с нея, явно е имало защо. Беше истинска наслада да прочета точно тази, наречена за мен.

„Глина“ неизменно е в челните места на класациите за най-продавани книги, които следя и след като я прочетох напълно разбирам защо.

Ако все още не сте я чели, мисля че задължително трябва да го направите. Аз я изчетох за няколко дни. През седмицата обичайно чета в леглото за приспиване, но „Глина“ не ми даваше да заспя, нетърпението да стигна до края на историята ме държеше будна.

Повече харесвам книги, които не са с „щастлив край“. Трудно ми е да определя какъв е краят на „Глина“, мен много ме замисли и след като затворих книгата, продължих да я съпреживявам. Преплитат се много съдби и истории, любов и ревност, радост и мъка, живот и смърт, надежда и отчаяние…

Няма как да не спомена и старите български думи, които авторката използва умело. Аз усещах тези думи близки и познати, макар че някои не бях чувала преди.

Виктория Бешлийска е автор на блога „По дирите на думите“, в който събира и споделя стари думи. Тя вплита думите в истории по нейния уникален начин и те сякаш оживяват. Минало и настояще си подават ръка.

Надявам се, че „Глина“ ще ви хареса поне колкото на мен!